środa, 18 listopada 2015

Relacja ze spotkaniem z dietetykiem

Przed trzema tygodniami, w dniu 28 października w ramach spotkań KLUBU RODZICA w Fundacji Mamy Wołomin przy ul. Prądzyńskiego 31 w Wołominie odbyło się spotkanie z Marleną Jędrzejewską – dietetykiem z Centrum Medycznego Fundamenti w Ząbkach 

Tematem zajęć było: co wolno jeść maluchowi oraz mamie karmiącej, a czego nie wolno. 

W dzisiejszych czasach zalecenia dietetyczne zmieniają się jak w kalejdoskopie. Naukowcy niemal każdego dnia zaskakują nas nowymi informacjami o zdrowiu i żywności. Skoro dla dorosłych żywienie jest niezwykle istotną sprawą, to jak ważne musi być dla rozwijającego się organizmu dziecka? Prawidłowe odżywianie pozytywnie wpływa na kondycję, rozwój fizyczny oraz psychiczny rosnącego maleństwa. Ponadto odpowiednio żywiąc nasze dziecko możemy zmniejszyć u niego ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych (np. otyłość, cukrzyca, miażdżyca, alergia, nowotwory, osteoporoza) w późniejszym wieku. W tym miejscu pojawia się pytanie, czym jest prawidłowe żywienie dziecka? 

Celem spotkania z ekspertką CM Fundamenti było przedstawienie najnowszych zaleceń, uporządkowanie dotychczasowej wiedzy słuchaczek oraz wyjaśnienie wszystkich wątpliwości dotyczących żywienia kobiet karmiących, niemowląt i małych dzieci. 




Na początku zajęć zostało podkreślone, że celem do którego należy dążyć w żywieniu niemowląt, to wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia. Pokarm matki w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i zapewnia prawidłowy rozwój dziecka. Z tego względu kobieta karmiąca powinna zwracać uwagę na swoje żywienie. Poniżej w skrócie informacje, na co należy zwrócić uwagę w czasie karmienia piersią:

  • Mleko kobiety karmiącej może zmieniać smak w zależności od spożywanych produktów. Niemniej, jeśli dany produkt jest często spożywany, to dziecko przyzwyczaja się do niego i zazwyczaj nie powinno mieć problemu z akceptacją smaku mleka.
  • Ze względu na ryzyko zatrucia, powinno się zrezygnować z surowego mięsa, ryb i jaj. Tak samo jak w czasie ciąży, należy unikać alkoholu i palenia papierosów. Alkohol przechodzi do mleka i może opóźniać rozwój psychoruchowy dziecka. Z kolei tytoń zmniejsza laktację.
  • Kapusta, cebula itp. mogą, ale nie muszą być przyczyną kolek u dziecka. Jeśli nie zaobserwowaliśmy u maluszka tego typu problemów, to nie ma podstawy do eliminacji powyższych produktów. Natomiast, jeżeli pojawiają się kolki, to faktycznie w niektórych przypadkach rezygnacja z ciężkostrawnych i wzdymających produktów może poprawić sytuację.
  • Słodycze i słone przekąski są źródłem pustych kalorii, których nie potrzebuje ani mama ani dziecko. 
  • Mama może pić herbatę i kawę, ale w umiarkowanych ilościach. Trzeba pamiętać, że teina i kofeina działają pobudzająco także na dziecko.
  • Kobiety karmiące nie powinny prewencyjnie eliminować produktów powszechnie uważanych za alergizujące. Badania pokazują, że dieta mamy nie wpływa na ryzyko wystąpienia alergii, astmy lub egzemy u niemowlęcia. Wyłącznie mamy uczulone na dane produkty muszą unikać ich w swojej diecie.

Na spotkaniu poruszono również sprawę żywienia niemowląt oraz małych dzieci. Młode mamy dowiedziały się, że zgodnie z zaleceniami ESPGHAN oraz EFSA wprowadzanie produktów uzupełniających można rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17 tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu życia. Nowe produkty wprowadza się do diety dziecka ze względu na rosnące zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze (białko, żelazo, cynk, witaminy A, D, E). Posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępować część mleka – pod koniec 1 roku życia wystarczą 2-3 posiłki mleczne.

 

 Wytyczne wprowadzania produktów uzupełniających – droga mamo:
  • nie powinnaś wprowadzać kilku nowych produktów równocześnie, ponieważ w razie reakcji alergicznej nie będziesz wiedzieć, co który z nich przyczynił się do wystąpienia objawów uczulenia
  • nowe produkty wprowadzaj stopniowo, zawsze obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych ilości (np. 3-4 łyżeczki)
  • początkowo podawaj typowe pokarmy uzupełniające (m.in. kaszki zbożowe), warzywa (marchew), owoce (jabłka, gruszki, banany). Kolejność wprowadzania nowych produktów ma mniejsze znaczenie
  • staraj się karmić piersią – niemowlęta karmione mlekiem matki z łatwiej rozwijają akceptację smaków innych niż mleko
  • rozwijanie akceptacji smaku warzyw jest trudniejsze w porównaniu z owocami, dlatego wielokrotne podawaj różne warzywa, co będzie sprzyjać rozwojowi tolerancji ich smaku
  • ze względu na trudności w akceptacji smaku warzyw, to właśnie one powinny być pierwszymi pokarmami uzupełniającymi, owoce zaś wprowadzaj dopiero po około 2 tygodniach, kontynuując podawanie warzyw


Co maluch może, a czego nie może?
·  
  • Składniki uczulające – obecnie nie ma dowodów uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzenie produktów potencjalnie alergizujących (np. mleko krowie, jaja, orzechy, ryby i owoce morza).
  • Gluten – według badań z 2014 roku, o zachorowaniu na celiakię decyduje wyłącznie predyspozycja genetyczna. Z tego względu produkty zawierające gluten traktujemy tak samo jak inne nowe produkty.
  • Mleko krowie – nie należy stosować mleka krowiego jako głównego napoju przed ukończeniem 12 miesiąca życia, a po 12 miesiącu jego dzienne spożycie nie powinno przekraczać 500 ml.
  • Jajka – mogą być wprowadzane w całości w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające. Nie wolno podawać jaja w postaci surowej (ze względu na ryzyko zakażenia Salmonellą).
  • Mięso – pierwsze produkty mięsne to drób (mięso z indyka, gęsi, kaczki, kurczaka), wołowina, jagnięcina, królik. Nie ma danych naukowych wskazujących określoną kolejność wprowadzania tych produktów. Początkowo podajemy porcję ok. 10 g gotowanego mięsa dziennie dodanego do przecieru jarzynowego, którą zwiększamy stopniowo do 20 g pod koniec 1 roku życia.
  • Podroby –  nie są zalecane w diecie niemowląt i dzieci do 3 roku życia
  • Ryby – zalecane są tłuste ryby morskie, np. śledź, łosoś, szprot. Nie podajemy niemowlętom ryb drapieżnych. Zdecydowanie niepolecane są: miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk oraz płytecznik.
  • Tłuszcze – u niemowląt i małych dzieci do 3 roku życia powinno się stosować tłuszcze spożywcze jako dodatek do produktów uzupełniających (np. zupa jarzynowa). Mogą nimi być: masło oraz oleje roślinne (np. z oliwek, rzepakowy).
  • Miód – nie należy wprowadzać miodu do diety dziecka przez ukończeniem 12 miesiąca życia, ponieważ może on zawierać przetrwalniki bakterii Clostridium botulinum, wywołujące niebezpieczny botulizm dziecięcy. Spożywanie miodu przez starsze dzieci jest bezpieczne.
  • Woda – dla niemowląt polecana jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna -niskozmineralizowana (o ogólnej zawartości soli mineralnych <500 mg/1 litr), niskosodowa, niskosiarczanowa.
  • Soki –  w 1 roku życia soki nie służą zaspokajaniu pragnienia i nie powinny zastępować wody! Soki mogą być wprowadzane do diety niemowląt karmionych mlekiem matki nie wcześniej niż w 7 miesiącu życia, a u dzieci karmionych sztucznie po ukończeniu 4 miesiąca życia. Niemowlęta mogą otrzymywać wyłącznie soki 100%, przecierowe. Ilość soków wypijanych w ciągu dnia nie powinna przekraczać 150 ml (soki i owoce liczone są w jednej racji pokarmowej, z preferencją większego udziału świeżych owoców). Należy unikać podawania ich przed snem i w nocy.
  • Sól – w diecie niemowlęcia należy unikać dodatku soli kuchennej (może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego w późniejszym wieku). Rekomendacje zalecają unikanie soli podczas przygotowywania pokarmów uzupełniających oraz posiłków domowych w późniejszych miesiącach życia dziecka. Bardzo słone pokarmy (np. pikle, solone mięsa, kostki rosołowe, zupy w proszku) nie powinny być używane w żywieniu maluszka.
  • Cukier – ograniczeniu również podlega cukier (ze względu m.in. na ryzyko próchnicy, kształtowania się nieprawidłowych preferencji żywieniowych oraz chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości). Nie powinno się podawać słodyczy, a także do pokarmów i napojów dodawać cukru i syropów owocowych na bazie cukru.


Była to na prawdę duża dawka wiedzy, za którą uprzejmie dziękujemy pani Marlenie. Wam drogie uczestniczki z kolei dziękujemy za przybycie i aktywny udział w zajęciach! Wierzymy, że tego typu spotkania przyczynią się do zdrowego rozwoju naszych pociech. Cieszymy się również z dużego zainteresowania tematem żywienia w jednym z najpiękniejszych okresów życia kobiety i małego dziecka. Świadoma mama, to zdrowsze dziecko, a zdrowe dziecko, to szczęście i spokój rodziny.  

Spotkania KLUBU RODZICA realizowane są w ramach projektu "Grunt to rodzina" dofinansowanego ze środków Gminy Wołomin. Zapraszamy na kolejne spotkania - w każdą środę od godz 10:30 do 12:30 goszczą u nas specjaliści z różnych dziedzin. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz